Łaziska
Powierzchnia wioski: 1210.70 ha , w tym lasy 632,42 ha .
Wioskę zamieszkuje 488 (stan na 2015.12.31) mieszkańców.
Sołtysem wioski jest pani Monika Katarzyna Matejko [Brak zgody na podanie numeru telefonu] .
Radnym w Radzie Gminy Łaziska jest pani Monika Katarzyna Matejko .

Łaziska - stolica gminy. Pisana historia tej miejscowości sięga roku 1414, kiedy to tą wieś z okolicznymi terenami kupił dziedzic Goworko. Następna informacja dotyczy sprzedaży tegoż majątku Piotrowi z Wrzelowa. Stosunkowo długo dobra łaziskie były w posiadaniu rodziny Chobrzeńskich. W 1604 roku zostają jednak podzielone i przechodzą kolejno  we władanie Słupeckich, Butlerów, Dunin-Borkowskich, Tarłów, Lubomirskich, Rzewuskich, Potkańskich. W 1847 roku Łaziska zakupił Kazimierz Wydrychiewicz, który wraz z synem Kacprem przyczynił się do zagospodarowania i rozwoju klucza łaziskiego, wchodzącego odtąd w skład dóbr opolskich. Największy rozwój Łazisk następuje jednak od momentu nabycia tych dóbr przez ród Kleniewskich (1871). Właścicielem Łazisk w wyniku porozumień rodzinnych został Jan Kleniewski.

zobacz więcej zdjęć z "lotu ptaka"...

Obecnie stolica Gminy to wioska licząca nieco ponad 520 mieszkańców. Znajduje się tu Urząd Gminy, jedyne w gminie Gimnazjum Publiczne, poczta, bank spółdzielczy. Mamy też ośrodek zdrowia, kompleks handlowo usługowy.

  

  

  

  

  

 

Jan Kleniewski, choć mieszkając w pobliskich Kluczkowicach, wybudował dwór, którego projektantem był Stanisław Witkiewicz, a wykonawcą K. Skórewicz. Dwór ten po kilku latach przeniesiono do Łazisk. Choć drewniany, przetrwał pożogę wojenną, w 1944 roku urządzono w nim szpital, po 1945 roku oddział banku, sklepy i siedzibę urzędów administracji państwowej. Spłonął na początku lat 50-tych.

 

 

     
Elewacja zachodnia, Rok 1943 lub 1944
Fotografia w posiadaniu Adama Iłłakowicza
  Fragment elewacji południowej i wschodniej z murowaną wieżą Rok 1936
Fotografia z posiadaniu Adama Iłłakowicza

 

   

 

 


Masz swoje ciekawe zdjęcie z tej okolicy? Prosimy podziel się nim z nami Możesz wysłać plik do 30 MB!

Twój nick:    

Wysyłam: (wybierz)  Pojedyncze zdjęcie [JPG]     Kilka spakowanych zdjęć [ZIP/RAR]