Dziś – 3 września, przed Urzędem Gminy w Łaziskach, odbyło się Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej ogólnopolskiej akcji jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Inaugurację Narodowego Czytania w naszej gminie otworzył Wójt Gminy – Karol Grzęda. Słowo wstępne wygłosiła Pani Karolina Suska – Dyrektor Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach. Przybliżenie historii powstania dzieła przygotowała Pani Joanna Kramek – Sekretarz Gminy Łaziska. Interpretację utworu przedstawili uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Łaziskach, Kamieniu, Kępie Piotrawińskiej i Braciejowicach we współpracy z Gminna Biblioteką.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnię twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Od momentu powstania wystawiona była na deskach teatrów niezliczoną ilość razy i wciąż jest aktualna. Była też tematem wielu filmów począwszy od 1930 roku do wersji współczesnej z 2015 roku. Sztuka ta jak wida jest cały czas żywa i cały czas aktualna, tak jak cały czas aktualne są podwójne standardy, podwójna moralność i mentalne kołtuństwo „od czego uchowaj nas Boże”.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Narodowego czytania oraz wdzięcznym słuchaczom i widzom.